Czym są i jak działają porównywarki cenowe? Czy mogą zwiększyć sprzedaż? 

jak dzialaja porownywarki monety i porownywanie cen

Wraz ze wzrostem sprzedaży w Twoim sklepie naturalną rzeczą jest, że szukasz nowych kanałów dotarcia do potencjalnych klientów. Jedną z możliwości rozwinięcia sprzedaży i zwiększenia ilości leadów są porównywarki cenowe. Według badań Gemius okazuje się, że praktycznie co 2 osoba robiąca zakupy w internecie korzysta z tego typu narzędzi. Z tego artykułu dowiesz się, jak one działają, dlaczego warto się zarejestrować oraz jakie mogą wystąpić zagrożenia. Przyjrzyjmy się więc dokładnie dostępnym rozwiązaniom na rynku.

Czym są porównywarki cenowe?

W tym przypadku nie ma żadnego haczyka. Są to narzędzia, służące do zestawiania cen wyszukiwanego produktu. Użytkownik nie musi wertować ofert sklepów internetowych ręcznie, jeden po drugim w wynikach wyszukiwania Google. Dane narzędzie pobiera ceny z feedów poszczególnych sklepów i zestawia automatycznie. Jest to wygodne rozwiązanie, które oszczędza czas oraz sporo nerwów,

Wyszukiwanie obniżek cen nigdy nie było prostsze. Ze względu na popularność tego typu rozwiązań (oraz fakt, że rynek e-commerce w Polsce wciąż rośnie), jeżeli chcesz być konkurencyjny i szukasz nowych klientów – koniecznie zastanów się nad dołączeniem do grona sprzedających. 

Porównywarka cen w Polsce

Najbardziej znanymi narzędziami tego typu w Polsce są Ceneo, Nokaut, Skąpiec oraz Okazje.info. Najpopularniejsza porównywarka cen w Polsce to Ceneo, które działa na polskim rynku nieprzerwanie od 2005 roku. Co 8 transakcja w sklepach internetowych pochodzi właśnie z tego narzędzia. Przez serwis przewija się 15 mln użytkowników oraz jest tu dostępnych aż 25 mln ofert (aktywnych). Wszystko to dzięki 18 tys. zarejestrowanych sklepów. Jego rozpoznawalność jest niezaprzeczalna. 

najbardziej znane porównywarki cen w Polsce

Według danych z 2015 następne miejsca zajmują odpowiednio Skąpiec, Okazje.info i Nokaut na czwartym miejscu. 

Ewentualnie, jeśli ktoś chce ręcznie porównywać produkty, można również skorzystać z Allegro, gdzie każdy może sortować produkty po cenach. Jednakże jest to bardzo mozolna i ręczna praca, która wymaga sporej ilości czasu. Szczególnie jeśli musimy sprawdzić kilka mln ofert.

  • Ceneo – zarejestrowanie sklepu jest darmowe. Produkty dodajesz ręcznie lub automatycznie. Rozliczenie odbywa się w modelu CPC. W tym serwisie mogą także rejestrować się producenci.
  • Nokaut – w tym serwisie zasilasz konto dowolną kwotą, nie mniejszą niż 300 PLN. Stawka CPC zależy, tak jak w Ceneo od kategorii produktu.
  • Skąpiec – rozlicza się w modelu CPC. 
  • Okazje.info – również rozliczają się w CPC, za darmo oferują m.in. integrację oraz program wiarygodne opinie. 

Niektóre platformy umożliwiają płatne promowanie Twojej oferty. 

Wybierając narzędzie, weź pod uwagę koszty, ilość produktów, możliwości analityki, opinie użytkowników, łatwość w integracji, szybkość aktualizacji cen. Większość ofert jest dość podobna, więc musisz wgryźć się w szczegóły. Warto wczuć się w klienta i skorzystać z kilku stron, aby sprawdzić na własnej skórze, która opcja jest najbardziej przyjazna użytkownikom. 

Poza serwisami porównującymi produkty istnieją też porównywarki usług – np. bankowych, finansowych, cen prądu itd.

Chcesz mieć możliwość monitorowania konkurencji, śledzenia historii cen i jeszcze więcej?

Umów się na bezpłatną prezentację naszego narzędzia. Dzięki możliwościom, jakie daje aplikacja Brandly360 jesteś o krok przed konkurencją. Wszystkie aktualne dane masz w jednym miejscu, co ułatwia planowanie i podejmowanie decyzji. Dzięki tym rozwiązaniom możesz wznieść biznes na inny poziom, a do tego zrobić to z łatwością! 

Ranking porównywarek cen na świecie

Tutaj bezsprzecznie królują giganci ze swoimi rozwiązaniami. Mam tutaj na myśli Google i Amazon. Google ze względu na dominację własnej przeglądarki na świecie praktycznie wygrywa. W narzędziu Google Zakupy możemy znaleźć praktycznie każdy produkt, dlatego właściciele porównywarek niechętnie patrzą na to rozwiązanie. 

Drugim wielkim graczem, którego nie można pominąć, jest Amazon – który integruje wielu sprzedawców w jednym miejscu. Oczywiście oba rozwiązania nie są typowymi porównywarkami cen, jakie znamy, ale warto mieć je na uwadze.

Bardziej klasyczne narzędzia, z międzynarodowym zasięgiem to między innymi Shopping.com, który również należy do jednego z gigantów e-commerce – mianowicie do eBay’a. Portal od kilku lat zajmuje miejsca w pierwszych dziesiątkach z zasięgiem obejmującym Francję, Niemcy i Wielką Brytanię.

porównywarki cen na świecie

Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest Pricegrabber, który swoją popularnością obejmuje głównie USA, Kanadę oraz Wielką Brytanię. Obecnie może pochwalić się bazą aż 100 milionów produktów i ofert, które pochodzą od ponad 4000 sprzedawców. Miesięcznie tę porównywarkę odwiedza 26 milionów unikalnych kupujących, a średnia wartość koszyka wynosi około 200 dolarów. Kolejnymi, chociaż z mniejszą popularnością, rozwiązaniami są Nextag, Shopzilla, Twenga oraz szereg lokalnych porównywarek w danych krajach.

Jak działa porównywarka cenowa?

Jest to rodzaj serwisu, który umożliwia zestawienie cen tego samego produktu z różnych sklepów online. Działają one dość podobnie do wyszukiwarek internetowych. Możemy szukać produktów po nazwie, wpisując ją w odpowiednie pole lub przeglądać dane kategorie. W bardziej zaawansowanych porównywarkach mamy również możliwość wybrania konkretnych parametrów. Po określeniu danych parametrów czy też nazwy wyświetlą Ci się nazwy sklepów wraz z cenami, gdzie produkt jest dostępny. Warto wspomnieć, że takie narzędzia, w przeciwieństwie do wyszukiwarek, pobierają dane tylko i wyłącznie z feedów produktowych zarejestrowanych sprzedawców.

Monitoring cen w porównywarkach cenowych

Monitoring cen konkurencji na Ceneo stanowi efektywny sposób na podnoszenie wyników sprzedaży oraz dostarcza cennych informacji, ułatwiających prowadzenie Twojego sklepu. 

Świadomość działań konkurencji stanowi nieocenione narzędzie, umożliwiające reagowanie na zmiany i trendy oraz utrzymanie przewagi.

Porównywarki cenowe – korzyści 

Główną korzyścią dla każdego sklepu internetowego jest w miarę tania i skuteczna promocja. Ze względu na ogromny ruch na tych serwisach zapewniasz sobie dostęp do wielu potencjalnych klientów. Nie trzeba organizować dodatkowych akcji marketingowych i wydawać dodatkowych środków na działania PPC. Oczywiście ważnym aspektem będzie zadbanie o odpowiednią politykę cenową. Jeśli Twoje produkty będą najdroższe, to sprzedaż może być mniejsza. Według danych z Ceneo porównywarki cenowe generują około 40% ruchu na sklepach internetowych.

ruch na sklepach z porównywarek cen

Dodatkowo np. na Ceneo możesz skorzystać z dodatkowych narzędzi analitycznych, dzięki którym masz możliwość skalowania. W prosty sposób możesz sprawdzić topowe produkty, swoje i konkurencji. Porównać swój biznes z innymi podobnymi, czy też sprawdzić historię produktów oraz trendy.

Jedną z ważniejszych korzyści, jakie niesie za sobą obecność w porównywarce cen, jest pozytywny wpływ na SEO. Porównywarki cen dość dobrze oddziałują na pozycję zarówno samego sklepu, jak i produktów. Dzięki temu zwiększa się widoczność w wyszukiwarkach. Co oczywiście przekłada się na większy ruch.

Możesz również korzystać z dodatkowych funkcjonalności, takich jak wyróżnianie swoich produktów oraz dołączać do różnych programów wspierających sprzedawców. Tym samym wpływasz na popularność. Ważnym aspektem jest również to, że w większości rozliczasz się za efekt, czyli realne leady sprzedażowe, a nie za samą obecność w porównywarce. Czyli płacisz niejako „prowizję” od sprzedaży, gdy klient przejdzie do Twojej witryny lub dokona zakupu wprost przez porównywarkę. Faktury za dany miesiąc będą zależne od realnego przychodu.

Co zyskuje klient, korzystając z porównywarek cen?

Oprócz parametrów i danych technicznych mamy dostęp do opinii i ceny. Klienci nie w każdym przypadku patrzą na najniższą cenę. Coraz więcej ludzi bierze pod uwagę również opinię i wiarygodność danego sprzedawcy. Po wybraniu produktu, każdy kupujący w łatwy sposób może przejść bezpośrednio do sklepu i dokonać zakupu. Szybkie, łatwe i przyjemne. 

  • Oszczędzasz czas
  • Zbierasz wiarygodne opinie.
  • Korzystasz z danych.
  • Niektóre serwisy proponują wsparcie w zakresie zwiększania liczby konwersji czy analityki.
  • Zwiększasz widoczność i rozpoznawalność marki.
  • Generujesz większy ruch do sklepu.
  • Pozytywnie wpływasz na SEO.
porównywarki cenowe korzyści

Na co uważać, udostępniając swoją ofertę w porównywarce cenowej?

Jak widzisz, jest sporo korzyści z obecności w tego typu serwisach. Ale jak zawsze mamy zalety i wady. Jest to dodatkowy kanał sprzedaży, który jednak nie rozwiąże wszystkich problemów. 

Przyjrzyjmy się bliżej aspektom, na które warto zwrócić uwagę:

1. Puste przekliki do Twojego sklepu

Sam fakt, że ktoś kliknie w produkt prezentowany przez Ciebie, jeszcze nie świadczy o tym, że dojdzie do sprzedaży w sklepie. Porównywarki cen pozwalają na pokazanie się potencjalnym konsumentom, ale ich finalna decyzja zależy od wielu czynników. Samo porównywanie cen produktów i wybranie danego sklepu nie wystarczy. Jeżeli masz dużo wejść na stronę sklepu, a mimo to konwersji jak na lekarstwo – to prawdopodobnie czas, by przyjrzeć się, czy Twój e-sklep nie wymaga poprawek. Sprawdź ścieżkę klienta, popracuj nad kwestiami UX-owymi itd. 

2. Błędne łączenie produktów z oferty

Kolejną ważną kwestią jest poprawne łączenie produktów. Algorytm porównywarki jest sprawny, ale błędy i tak będą się zdarzać. Sprawdzaj, czy w Twojej ofercie nie pojawiają się błędy i w razie konieczności szybko reaguj. Może się zdarzyć, że produkty będą źle połączone lub jeden produkt będzie widoczny jako osobne karty. Ważną kwestią jest przygotowanie pliku. Większość gotowych rozwiązań e-commercowych ma już wdrożony ten standard. Jednakże jeśli masz jakieś autorskie rozwiązanie sklepowe, to zapoznaj się z wytycznymi na temat udostępnienia pliku XML. Poprawnie przygotowany plik zmniejsza ryzyko błędów.

3. Obserwuj swoją konkurencję

Często zagrania konkurencji mogą Ci podpowiedzieć, co się opłaca, a co nie. Lub z których rozwiązań skorzystać. Przejrzyj najpierw, na których porównywarkach działa konkurencja. Dzięki temu będziesz wiedzieć, gdzie najlepiej się pojawić. W niektórych branżach może się okazać, że korzystanie z tego typu serwisów mija się z celem. Dotyczy to przede wszystkim branż, w których produkty wyceniane są indywidualnie lub finalny koszt zależy od konfiguracji. Sprawdzaj również, jak zmienia się dostępność, ceny oraz koszty dostawy. Wszystkie te czynniki mają wpływ na zakupy. Dowiesz się też, jaki asortyment warto sprzedawać. 

4.  Unikaj walki cenowej i dbaj o koszty związane z zakupem

Obecność w różnych porównywarkach może skłaniać ku włączeniu się do bitwy cenowej. W końcu często taki jest cel klientów – aby znaleźć produkt za jak najmniejszą kwotę. Jednakże w dłuższej perspektywie może być to pułapka, która spowoduje, że marże na produktach obniżą się znacząco, a sklep przestanie być rentowny. Jeśli masz dobrą marżę na produkcie, to może warto wybrać go jako promowany produkt? Szczególną uwagę zwróć na koszty przesyłki, zadbaj o dostępność produktu oraz jeśli to możliwe to zachęcaj klientów do pozostawienia opinii o produktach, które sprzedajesz.

5. Odpowiedni wybór porównywarki cen

Czy jeśli masz duży budżet na promocję, to warto być we wszystkich porównywarkach? Na początek warto skorzystać z jednej porównywarki i optymalizować ją pod kątem przychodów. Najlepszym wyborem jest taka porównywarka cenowa, która najlepiej działa w Twojej branży. Lepszym rozwiązaniem jest dywersyfikacja i inwestycja budżetu reklamowego w różne źródła.

6. Dostępność produktów i ich ceny

Musisz również pamiętać o kwestii technicznej – feed produktowy jest zazwyczaj wczytywany raz na dobę. Więc jeśli chcesz dać obniżoną cenę na dany dzień, najlepiej zaplanować tę obniżkę na koniec dnia poprzedniego. Większość porównywarek zaczytuje i aktualizuje pliki w godzinach nocnych. 

Porównywarki cenowe to nie wszystko

Jeśli chcesz zwiększyć zasięg swojego sklepu, to obecność w porównywarkach cen będzie dobrym wyborem. Również kwestie analityczne w pewnym stopniu zaspokoją Twoje potrzeby. Dzięki porównywarkom cen zarówno sprzedający, jak i kupujący zyskują czas. Sprawdzenie cen tego samego produktu w wielu sklepach daje konsumentowi pewnego rodzaju wolność. Nie warto zatem odwracać się od tego typu rozwiązań, a raczej otworzyć się na nie i zacząć się wyświetlać tam, gdzie są Twoi potencjalni klienci. 

Nie spiesz się z wyborem konkretnego narzędzia. Rozpisz zalety i wady każdego, tak by zebrać je i przeanalizować. Jeżeli coś nie będzie jasne – napisz do supportu z zapytaniem. Wczytaj się w opinie innych sprzedających.


Prześlij swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Chcesz zbudować przewagę konkurencyjną na digital shelf dzięki CX?

Pobierz Ebook

Najbardziej skuteczne strategie w sprzedaży
e-commerce, które zrealizujesz z Brandly360.

ebook brandly